Šventinis savaitgalis Dubingiuose paskelbė „Trimito“ vasaros sezono pradžią

Gerimantas Statinis

2012.apzvalga2Valstybiniam pučiamųjų instrumentų orkestrui „Trimitas“ praėjęs 55 jubiliejinis sezonas buvo itin sėkmingas. Kolektyvas įrodydamas savo įvairiapusiškumą paruošė ne vieną unikalią populiarios klasikos, šiuolaikinės, sakralinės, džiazo muzikos programą. Pirmą kartą „Trimito“ istorijoje, jubiliejinio koncerto scenoje išvydome pačius geriausius šalies menininkus. Tai ir Virgilijus Noreika, Vytautas Juozapaitis, Petras Vyšniauskas, Edmundas Seilius, Merūnas Vitulskis, Kristina Zmailaitė, Vaidas Vyšniauskas, Rasa Juzukonytė, Viktoras Malinauskas, Vaida Genytė ir kt.

Orkestrą pagerbė ir pasaulinio lygio žvaigždės, kaip antai – Steven Mead (Didžioji Britanija) ar Sergejus Nakariakovas (Prancūzija). Abu garsiausi pasaulio menininkai su „Trimitu“ koncertavo pirmą kartą. Garsiausias pasaulio eufonininkas Steven Mead po koncerto apie orkestrą pasakė: “Trimitas” man, dirbančiam su juo pirmą kartą, – netikėtas atradimas. Tai puikus orkestras, kuriame groja išskirtiniai muzikantai. Kiekvienas Lietuvoje turi didžiuotis šiuo orkestru, o groti jame – garbė”.
Pasaulio žvaigždė- trimitininkas Sergejus Nakariakovas su orkestru „Trimitas“ pagerbė visų laikų garsiausią trimito legendą Timofejų Dokšicerį, atlikdamas J. Haidno koncertą Es- dur trimitui ir orkestrui. Po koncerto šiltais žodžiais su kolektyvu dalinosi renginio iniciatorius prof. Saulius Sondeckis.

Naujos olandų muzikos programą „Trimito“ orkestrui dirigavo žinomas Olandijos dirigentas Bert Langeler. Koncertuose dalyvavo jau tapęs „Trimito“ draugu – Vilniaus Universiteto mišrus choras „Pro musica“ (vadovė R.Gelgotienė), solistė, nacionalinės premijos laureatė Asta Krikščiūnaitė ir skaitovas LRT diktorius Marijus Žiedas. Kūrinai – Hans van der Heide „The Fool’s Journey“ ir Jacob de Haan Simfonija Nr.1 sopranui, skaitovui, mišriam chorui ir pučiamųjų orkestrui Lietuvoje skambėjo pirmą kartą. Koncertą stebėti buvo atvykę ir abu pasaulinio lygio kompozitoriai, kurie aukštai įvertino orkestro profesionalumą ir savitą interpretaciją.

Kaip ir kiekvienais metais orkestras „Trimitas“ reprezentuoja Lietuvos kultūrą tarptautiniuose užsienio festivaliuose. Vokietijoje kasmet vykstantis Europos pučiamųjų orkestrų festivalis „Musikparade“ neapsieina be „Trimito“ . Orkestras ir vėl pasirodė pilnose ir didžiausiose: Miuncheno Olimpinėje, Štutgarto ir Frankfurto arenose. Jose „Trimito“ naują koncertinę programą stebėjo per 20 000 žiūrovų!

Tarptautinis pučiamųjų instrumentų orkestrų festivalis „Skambėkite , trimitai“ , kurį rengia orkestras „Trimitas“ tapo tradiciniu. Šį kartą festivalis buvo skirtas orkestro įkūrėjo Vito Žilio 100 – osioms gimimo metinėms atminti. Festivalis apėmė ciklą koncertų. Šį kartą festivalio svečias buvo latvių dirigentas, geras orkestro draugas Janis Purinš. Koncerte skambėjo Latvijos ir pasaulio kompozitorių klasikinė muzika. Dalyvauvo puikus fleitininkas ir tikras picolo meistras Giedrius Gelgotas (fleita), koncertą papuošė ir puikūs VU mišrūs chorai “Gaudeamus” ir “Pro Musica”, kurių meno vadovė yra Rasa Gelgotienė, chormeisteriai Ignas Garla, Nerijus Masevičius ir Modestas Jankūnas.

Orkestras nepamiršo ir lietuviškos pučiamųjų klasikos, Broniaus Jonušo vardo festivalis eilinį kartą vyko Mažeikiuose ir Ylakiuose, kur gimė lietuviškų maršų karalius.

Pasitelkęs menų ir žanrų sintezę, „Trimitas“ pirmą kartą, š.m. kovo 29 d. koncertavo su 7 kartus pasaulio ir 7 kartus Europos čempionais, Klaipėdos universiteto sportinių šokių ansambliu „Žuvėdra (vadovai S.Idzelevičienė ir R.Idzelevičius) šokėjais. Taip pat, „Trimitui“ akomponuojant kartu dainavo operos dainininkai Kristina Zmailaitė, Edmundas Seilius, Vaida Genytė, Vaidas Vyšniauskas, o žiūrovai turėjo gerą progą pamatyti išskirtinį reginį.

Įsimintinas „Trimito“ koncertas „Kur balti keliai” gegužės 3 d. įvyko Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos Didžiojoje studijoje, kuris buvo skirtas geriausiam visų laikų lietuvos estradinės dainos kompozitoriui Algimantui Raudonikiui, pasitinkančiam 85 metų jubiliejų. Koncerte dalyvavo: Virgilijus Noreika, Judita Leitaitė, Viktoras Malinauskas, Vladas Bagdonas, Algis Frankonis, Vytautas Šiškauskas, Merūnas Vivulskis, Edmundas Seilius, Vaida Genytė, Romualda Suchocka, Mečislovas Subelis, Paulius Bagdanavičius.

Labai svarbi orkestro „Trimitui“ ir edukacinė kryptis. Šiais metais kolektyvas įvykdė net dvi edukacines programas. Tai edukacinė programa sausio – vasario mėn. „Jauni jauniems“, kurioje dalyvavo M. K. Čiurlionio menų mokyklos respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatai (dirigentas Kazys Daugėla) ir edukacinė programa „Mes ateinam“, kuri vyko birželio 20 d. Vilniaus rotušėje kartu su Valstybiniu pučiamųjų instrumentų orkestru „Trimitas“ (vyr. dirigentas Ugnius Vaiginis) buvo pristatyti Vilniaus kolegijos Menų fakulteto Eglės ir Vytauto Juozapaičių dainavimo klasių pramoginio scenos meno absolventai.

Orkestras 55 sezoną simboliškai pabaigė liepos 6 – ąją , Valstybės – Karaliaus Mindaugo karūnavimo – dieną, kuri buvo minima Dubingiuose, istoriškai svarbioje mūsų valstybei vietoje. Ir kaip pasakė prezidentė Dalia Grybauskaitė: „Ji visada mus sustiprina ir veda į priekį.“