Prof. Algirdo Budrio atsisveikinimo su „Trimitu“ koncertas – „Nešk savo šviesą ir tikėk“

2012.prof.BudrysGerimantas Statinis
foto A. Minkevičius

firefox-gray Po dvidešimties metų praleistų su Valstybiniu pučiamųjų instrumentų orkestru „Trimitas“, atsisveikinimo koncerte su kolektyvu, ilgametis orkestro meno vadovas profesorius A. Budrys taria: “Lieku Jums ištikimas“. Koncerte didis klarneto virtuozas atliks ne kartą su orkestru „Trimitas“ grotus kūrinius.

„Tie 20 metų prabėgo nepastebimai, įsiliejus į „Trimito“ gyvenimą negali sustoti, turi pateisinti “Trimito” gerbėjų lūkesčius, spresti kylančius kolektyvo meninius klausimus, nuolatos galvoti kokia linkme turime žengti toliau. „Trimitas“ turi išlikti pagrindiniu pučiamųjų muzikos lyderiu Lietuvoje, propaguojantis geriausią klasikinę ir šiuolaikinę, lengvąją ir šou muziką. Orkestro repertuare šiandien platus spektras įvairaus žanro programų. Galime didžiuotis kolektyvo gebėjimu atlikti skirtingų žanrų muziką. Galbūt „Trimitas“ savo universalumu išsiskiriantis iš kitų šio žanro kolektyvų ir yra populiarus. Norečiau palinkėti, kad orkestras kada nors atliktų garsiausio XX a. prancūzų kompozitoriaus O.Mesiano kūrinius. Man studijuojant Paryžiuje teko nemažai klausytis šio kompozitoriaus muzikos pučiamiesiems. Tiesa, jie labai sudėtingi, o tai būtų dar vienas geras išbandymas orkestrui. Reikia stengtis lygiuotis į geriausius pasaulio orkestrus. Klausytojai laukia naujų muzikinių spalvų, harmonijos, sąskambių.

Svarbią vietą Lietuvoje užima įvairūs festivaliai, kuriuos rengia ir dalyvauja „Trimitas“. Tai labai svarbus edukacinis aspektas, padedantis kelti tautos dvasią, puoselėti mūsų krašto pučiamųjų kultūra. Tradicinis Br. Jonušo muzikos festivalis, kurių metu klausytojai provincijoje supažindinami su lietuvių kompozitorių populiarios muzikos kūriniais, kur skamba ir rimtoji klasikinė, bei sakralinė muzika. Tradiciniu yra jau tapęs tarptautinis pučiamųjų orkestrų festivalis „Skambekite trimitai“, sutraukiantis profesionalius ir megėjiškus šalies ir užsienio kolektyvus.

„Trimitas“ per dvidešimt metų buvo net 53 koncertinėse kelionėse: Švedijoje, Norvegijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Vokietijoje, Liuksemburge, Ispanijoje, Airijoje, Anglijoje, Islandijoje ir Lenkijoje. Ir šiandien „Trimitas“ koncertuoja užsienyje. Gal kiek mažiau negu atgavus Lietuvai nepriklausomybę. Tuomet turėjom aktyviai prezentuoti savo valstybę ir garbingai tai darėme. Dabartinės ekonominės sąlygos koreguoja mūsų koncertinius turus. Tačiau koncertų salės ir transportas gerokai brangesni negu anksčiau. Netgi garsieji Europos festivaliai bando išsiversti su mažesniu švenčių biudžetu – krizė palietė ir kultūrą. Anglijoje, Norvegijoje, Italijoje ir Prancūzijoje buvo labai gerų koncertų. Pamenu Vokietijoje 1995 m. vyko žirgų šventė, kurioje buvo suvažiavę aristokratai iš viso pasaulio. Ir tuomet, aidint būgnams ir timpanams, į areną įžygiavo šviesaus atminimo Romas Balčiūnas, o paskui jį, iš keturių aikštės kampų išžygiavo orkestras „Trimitas“. Jau pirmas kūrinys išjudino visą areną. Žmonių veiduose matėsi didelis pasitenkinimas. Tai buvo nuostabus efektas, tas momentas paliko neišdildomą pučiamųjų meno galios įspūdį.

Atskiras orkestro programas diriguoja kviestiniai mūsų šalies dirigentai ir svečiai iš užsienio. Stengiamės, kad jie į mūsų kolektyvą atneštų naujų kūrybinių vėjų, o orkestras turėtų galimybę pajusti naujų kūrinių interpretacijas, kurios atsispindėtų svečių programose. Tiesa, tai nemaži organizaciniai ir finansiniai kaštai, tačiau šios investicijos, kaip taisyklė yra pažangos garantas. Per metus galime pasikviesti keletą užsienio solistų ar dirigentų, todėl jų atranką darome labai atsakingai. Kaip pavyzdį galiu pastebėti apie paskutinius svečius, dirbusius su „Trimito“ orkestru: S.Mead‘as, S. Nakariakovas. J. Lynch, J.Purinšas ir kt. – tai yra asmenybės, aukščiausios klasės profesionalai ir menininkai. Ir ateityje numatome vystyti šią kryptį.

Šiandien orkestras „Trimitas“ dirba puikiose patalpose, nupirkti geri instrumentai, tik muzikantų atlyginimai yra per maži. Norint išlaikyti aukštą profesionalų muzikantų lygį reikėtų kelti ir darbo užmokestį. Todėl natūralu, kad muzikantai ieško geriau apmokamų darbų, arba blaškosi per kelias darbo vietas. Meno vadovo pareigos reikalauja kompetencijos ir dideles atsakomybės. Džiaugiuosi kad šiandien „Trimito“ vyriausias dirigentas Ugnius Vaiginis pateisino mano lūkesčius. Todėl esu įsitikinęs, kad jis sugebėtų atlikti ir meno vadovo pareigas. O tam jis turi pakankamai potencialo. Šiuo metu net nematau kito žmogaus taip gerai žinančio pučiamųjų muziką ir šio orkestro galimybes.“

Atsisveikinimo koncerte „Nešk savo šviesą ir tikėk“ su orkestru „Trimitas“ prof. A.Budrys atliks daugiausiai su šiuo kolektyvu grotus kūrinius: Karol Kurpinski, (ar.Kazys Daugėla) Koncertas klarnetui ir orkestrui, kuris buvo ilgą laiką pamirštas, tačiau prof. A.Budrio koncertų dėka buvo prikeltas iš užmaršties ir K.Daugėlos pritaikytas pučiamųjų orkestrui. Taip pat gros Carl Maria Weber, (ar.Kazys Daugėla) Fantaziją, su savo mokiniu V.Giedraičiu kartu atliks Felix Mendelsson Bartholdy, (ar.Kazys Daugėla) op.114 Koncertas Nr.2 dviems klarnetams ir orkestrui. Profesoriaus vienas talentingiausių mokinių, Nacionalinės premijos laureatas P.Vyšniauskas gros solo saksofonu Quincy Jones ir Jeremy Lubbock, (ar.Q.Jones ir Sammy Nestico) pjėsę „Malonė“ (Grace). Atsisveikinimo koncerte skambės orkestro „Trimitas“ atliekami kūriniai: Samuel Hazo „Olimpiada“, Philip Sparke „Drakono metai“ (The year of dragon), Leonard Bernstein, (ar.Naohiro Iwai) „Vestsaido istorija“ (West Side Story), Percy Grainger „Molė ant kranto“ (Molly on the Shore).

Koncertus ves muzikologas Viktoras Gerulaitis

Koncertai „Nešk savo šviesą ir tikėk“, skirti profesoriaus Algirdo Budrio atsisveikinimui su „Trimito“ orkestru įvyks:

2012 m. lapkričio 15 d. 19 val. Nacionalinėje filharmonijoje Vilniuje;
Bilietus platina www.bilietai.lt

2012 m. lapkričio 20d. 18val. Kauno valstybinėje filharmonijoje.
Bilietus platina www.tiketa.lt