Olandų dirigentas B.Langeler: tokios simfonijos Lietuvos publika dar negirdėjo

 

2012.bert Vasario 18 d. Vilniaus Šv.Jonų bažnyčioje, vasario 19 d. Kauno valstybinėje filharmonijoje skambės mūsų šalyje dar negirdėta garsaus šiuolaikinio olandų kompozitoriaus, Leeuwardeno miesto State Music akademijos profesoriaus Jacobo de Haano simfoniją “Urizeno knyga” solistui, skaitovui, mišriam chorui ir pučiamųjų orkestrui.

Kūrinį atliks Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Asta Krikščiūnaitė (sopranas), Vilniaus universiteto mišrus choras “Pro Musica” (meno vadovė Rasa Gelgotienė), Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“. Poemos tekstą anglų kalba skaitys Marijus Žiedas. Dirigentas – žinomas Olandijos dirigentas Bertas Langeleris.

Bert Langeler jau daugiau kaip 30 metų puikiai pažįstamas Europos ir viso pasaulio pučiamųjų muzikos puoselėtojams ir populiarintojams. Jis – pripažintas dirigentas, pedagogas, konsultantas, tarptautinių pučiamųjų muzikos forumų rengėjas, pučiamųjų instrumentų orkestrų vadovas, prodiuseris, tarptautinių festivalių ir konkursų vertinimo komisijų narys.

Tamprūs kūrybiniai ryšiai maestro sieja su daugelio šalių muzikantais. Kaip dirigentas ir pedagogas, jis nuolat kviečiamas į Vokietiją, JAV, Lietuvą, Latviją, Jungtinę Karalystę, Argentiną, Kolumbiją, Maltą, Kosta Riką ir tt. B.Langeleris dažnai dirba tarptautinių renginių patarėju meno klausimais. Jis apdovanotas Olandijos ir tarptautinės bendrijos muzikos premijomis.

Maestro ne kartą lankėsi Lietuvoje, muzikavo su Valstybiniu pučiamųjų instrumentų orkestru „Trimitas“. Neatsitiktinai vieną iš savo 50-mečiui skirtų koncertų jis nusprendė surengti būtent su šiuo kolektyvu. Šių metų kovas ypatingas kūrėjo gyvenime – kovo 2 d. jis švęs savo auksinį jubiliejų, o kovo 3 d. numatyta santuoka su trijų jo vaikų motina.

Dirigentas teigia, jog meilę pučiamųjų muzikai lėmė labai plačios šių instrumentų galimybės. „Kaip ir simfoniniai orkestrai, pučiamųjų kolektyvai taip pat yra labai spalvingi. Tinkamai parinktas repertuaras gali tapti puikia atrakcija ir patiems muzikantams, ir klausytojams”, – sako olandų dirigentas.

Šiuo metu pasaulyje augant domėjimuisi mistiniais dalykais, maestro neabejoja, kad simfonija “Urizeno knyga” paliks klausytojams puikų įspūdį. Kūrinys inspiruotas to paties pavadinimo mistinės poemos, kurią 1794 m. parašė britų poetas, dailininkas, spiritualistas, religinis aiškiaregys ir mistinis filosofas Viljamas Bleikas.

“Urizeno knyga” turi panašumų į “Būties knygą”, Senojo testamento antrąją knygą, kurių turinys sudaro pagrindą krikščioniškam, žydų ir islamo tikėjimams. Viljamas Bleikas laikėsi principo, kad visos religijos iš tiesų yra viena religija, o dievybės gyvena žmonėse.

Simfonija “Urizeno knyga” – tai labai romantiškas, gražiai skambantis kūrinys apie mistinę būtybę Urizeną, sukūrusį pasaulio viziją ir nesėkmingai pristačiusį ją “Amžiniesiems”, bet, šiems ją atmetus, užsirakinusį savo susikurtame abstrakčiame pasaulyje.

Simfonijoje šalia originalių panaudotos ir Jeruzalėje, Šventajame mieste, girdėtos melodijos bei kiti religinės ekspresijos kupini garso koliažai.

Beje, kompozitorius Jacobas de Haanas yra gerai susipažinęs su Lietuvos kultūrine, ypač pučiamųjų muzikos, situacija, jis yra didelis lietuvių folkloro gerbėjas. Įkvėptas neįkainojamų mūsų tautosakos lobių, kompozitorius prieš keletą metų yra parašęs stambų kūrinį “Lietuvos širdis”, panaudodamas penkias aukštaitiškas melodijas.

Koncerte taip pat pirmą kartą mūsų šalyje bus atliktas kito šiuolaikinio olandų kompozitoriaus Hanso van der Heide kūrinys “Kvailio kelionė”, pasakojantis apie Taro kortas. Imponuojančia muzikine kalba čia vaizduojama kupina nuotykių pagrindinio Taro kortų herojaus Kvailio kelionė per 8 kortas (Burtininkas, Aukšciausias dvasininkas, Imperatorė, Imperatorius, Vyriausiasis žynys, Meilė, Vežimas, Jėga). Šis kūrinys – tai lyg žmogaus kelionės per gyvenimą metafora, perteikiama Didžiojo Arkano kortų mįslėmis. Neseniai vykusiame tarptautiniame konkurse Taivanyje šis kūrinys buvo išrinktas geriausiu.

Koncertai įvyks:

Vasario 18 d., šeštadienį, 18.00 val. Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje
Vasario 19 d., sekmadienį, 18.00 val. Kauno valstybinėje filharmonijoje